instalacja szablonu

UWAGA!!! PAMIĘTAJ O TYM PRZED INSTALACJĄ
Zainstalowany szablon nigdy nie będzie działał idealnie, jeśli na blogu nie ma żadnych postów, bo jest nowy! Proszę najpierw opublikować przykładowy post i ewentualnie wtedy zgłaszać usterki. Możecie liczyć na szybką odpowiedź i przede wszystkim skuteczną pomoc:) Kiedy już macie posty, możecie przystąpić do instalacji, której przebieg opiszę poniżej, krok po kroku:)
INSTALACJA SZABLONU - KROK PO KROKU
KROK 1 - WYPAKOWANIE SZABLONU
Wszystkie szablony przeze mnie wykonane są spakowane w programie WinRAR. Przed rozpoczęciem instalacji należy pobrany stąd plik z szablonem wypakować. Jeśli nie posiadasz takiego programu, możesz go pobrać ze stron takich jak Instalki.pl i innych. Po zainstalowaniu programu pobrany przez Ciebie szablon będzie miał ikonkę książek:


1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pobrany plik i wybieramy opcję "Wypakuj tutaj" (w angielskiej wersji "Extract here"). Program poprosi o hasło. Po zapoznaniu się z regulaminem powinieneś je znać. należy je wpisać i nacisnąć "OK".


2. Pojawi Ci się obok folder z szablonem. 

Otwórz go. 

3. Po otwarciu folderu powinny Ci się ukazać następujące elementy szablonu:

Nie każdy szablon musi zawierać wszystkie z powyższych elementów, gdyż w galerii znajdziecie szablony prostsze (głównie te starsze, klasyczne, bez oryginalnych efektów) i bardziej rozbudowane. Od tego, jak bardzo rozbudowany jest szablon zależy liczba elementów w paczce. Najważniejsza rzecz: każdy szablon zawiera tyle elementów, ile potrzeba do poprawnego zamontowania szablonu. Postaram się je teraz omówić.
Od lewej:
- ustawienia postów - screen pokazujący, jakie ustawienia postów należy przyjąć, aby szablon się nie rozjechał, ustawienia postów edytujemy wchodząc w "Układ" i klikając na link "Edytuj" na ramce o nazwie "Posty w blogu",
- prev - po prostu podgląd szablonu, czyli to, jak szablon będzie wyglądał po ustawieniu wszystkiego, jak trzeba,
- Instrukcja na odszukanie numeru danej ramki - omówię przy korzystaniu z niej poniżej,
- układ - czyli to, jak należy poustawiać wszystkie ramki, w jakiej kolejności, aby szablon się nie rozjechał,
- przeczytaj to! - bardzo ważny plik, jest to kompletna instrukcja instalacji szablonu, zawiera wszystkie niezbędne kody, które należy wkleić w ramki,
- szablon by terriblecrash.blogspot.com - jest to plik XML, który należy na bloga wczytać.
KROK 2 - INSTALACJA PLIKU XML
1. Wchodzimy w "Szablon".

 2. Odszukujemy w prawym górnym rogu przycisk "Utwórz/przywróć kopię zapasową":

3. Pojawi nam się okienko. Wybieramy w nim przycisk "Przeglądaj".

 
4. Po kliknięciu na "Przeglądaj" pokaże nam się lista plików. Musimy wejść w folder z szablonem i wybrać z niego plik XML, opisany jako "szablon by terriblecrash.blogspot.com".


Klikamy na ten plik lewym przyciskiem myszy i wybieramy "Otwórz".

5. Następnie w okienku klikamy na przycisk "Przekaż":


KROK 3 - USTAWIENIA POSTÓW
1. Wchodzimy w "Układ". Klikamy "Edytuj" w ramce "Posty w blogu".


 2. W okienku, które nam się pojawi, ustawiamy wszystko tak, jak na dołączonym do szablonu screenie "ustawienia postów". Po wszystkim klikamy "Zapisz".
KROK 4 - INSTRUKCJA NA ODSZUKANIE NUMERU DANEJ RAMKI
1. Cały czas jesteśmy w zakładce "Układ". Mamy tam mnóstwo ramek, a każda z nich ma przypisany swój własny numer. W przypadku, gdy mamy kilka ramek HTML to nasze ramki nazywają się HTML1, HTML2, HTML3, itd. Szablon jest stworzony, zaplanowany dla konkretnych ramek. Jeśli tekst ma być w ramce HTML1 to musi być w ramce HTML1, jeśli menu ma być w ramce HTML2 to musi być w ramce HTML2 itd. Inaczej kody nie zadziałają i nic nie będzie wyglądać tak, jak powinno. DALSZA PRACA Z INSTALACJĄ SZABLONU JEST BEZ ZNAJOMOŚCI NUMERÓW RAMEK NIEMOŻLIWA. Poniżej krótka instrukcja, jak odnaleźć numery danych ramek.


KROK 5 - USTAWIENIE UKŁADU
1. Każda ramka ma swój numer i muszą one zostać ustawione dokładnie tak, jak jest to pokazane na screenie "układ" (jest on dołączony do szablonu). 2. Ustawiamy ramki we właściwych miejscach, we właściwej kolejności. Po ustawieniu klikamy na "Zapisz rozmieszczenie".


KROK 6 - WYKONANIE POLECEŃ Z PLIKU "PRZECZYTAJ TO!"
1. Otwieramy sobie plik "przeczytaj to!" i stosujemy się bezwzględnie do poleceń tam zawartych.

2. Jeśli jest tam napisane, że pasek nawigacyjny należy wyłączyć - wyłączamy go.

3. W każdym takim pliku zawarte są kody do ramek HTML. Zaznaczamy kod do danej ramki i kopiujemy go.

4. Wchodzimy w "Układ", odszukujemy tam daną ramkę, klikamy w link "Edytuj" tej ramki i wklejamy kod.

5. Pod każdym kodem w pliku "przeczytaj to!" znajdują się wskazówki, jak dany kod edytować, co można w nim zmieniać, gdzie co wstawić, itd. Dokonujemy edycji kodu/zmiany nazw linków/wklejenia linków (cała edycja MUSI przebiegać według wskazówek zawartych w pliku "przeczytaj to") i zapisujemy.

4. Jeśli w pliku jest napisane, że statystyka ma mieć wyłącznie formę liczbową (pierwszą od góry) - wybieramy formę liczbową (pierwszą od góry). Nigdy nie wybieramy innej formy, niż jest to zawarte w instrukcji!

5. Zapoznajemy się z calutką instrukcją zawartą w pliku "przeczytaj to!", upewniamy się, że niczego nie pominęliśmy. Warto się zapoznać z całością, gdyż znajdziecie tam wiele innych, przydatnych wskazówek:) W końcu nie pisałam ich bez potrzeby.

GOTOWE! SZABLON ZAINSTALOWANY
Jeśli uważasz, że jakieś punkty tej instrukcji są niezbyt jasne, jeśli potrzeba tutaj dodatkowych screenów pomocniczych przy instalacji szablonu - zgłoś to pod najnowszym postem na TERRIBLE CRASH. Ułatwi to pracę w środowisku szablonowym zarówno mi, jak i Wam:)
Layout by Yassmine